| Manufacturer Part Number: | ROV07H301K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 300V 1.75KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07H301K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07H301K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 270V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 300V | |
| Varistor Voltage (Max) | 330V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 195VAC | |
| Maximum DC Volts | 250VDC | |
| Energy | 26J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07H301K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07H301K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07H301K is new and unused, you can buy ROV07H301K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07H301K.
| ECW-F6204RHL | 0.2µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.406" W (18.00mm x 10.30mm) | ECW-F6204RHL.pdf | |
| F17724682200 | 0.68µF Film Capacitor 310V 630V Polyester, Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | F17724682200.pdf | |
| B32686S2223K564 | 0.022µF Film Capacitor 500V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.654" L x 0.472" W (42.00mm x 12.00mm) | B32686S2223K564.pdf | |
| TCS-DL004-250-WH | SUPPRESSOR TCS DUAL 40V 250MA | TCS-DL004-250-WH.pdf | |
| 5.0SMDJ64A-T7 | TVS DIODE 64VWM 103VC SMD | 5.0SMDJ64A-T7.pdf | |
| ECS-143-20-28AX-TR | 14.31818MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ECS-143-20-28AX-TR.pdf | |
| 501NAE-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501NAE-ACAF.pdf | |
| ECX-L37CM-75.000 | OSC 75MHZ 3.3V LVDS SMD | ECX-L37CM-75.000.pdf | |
| SM32C6713BGDPA20EP | IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA | SM32C6713BGDPA20EP.pdf | |
| IS45S16320F-7CTLA2-TR | IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP | IS45S16320F-7CTLA2-TR.pdf | |
| VI-2T3-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-2T3-IX-B1.pdf | |
| 961272-5604-AR | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 961272-5604-AR.pdf | |
| 410-87-232-41-105101 | 32 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 410-87-232-41-105101.pdf | |
| CFTD-1 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws | CFTD-1.pdf |