| Manufacturer Part Number: | ROV14-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 73.8V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 82V | |
| Varistor Voltage (Max) | 90.2V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 50VAC | |
| Maximum DC Volts | 65VDC | |
| Energy | 22J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-820K is new and unused, you can buy ROV14-820K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-820K.
| 170M6165 | FUSE SQ 1.1KA 700VAC RECTANGULAR | 170M6165.pdf | |
| 153M | 600mH Unshielded Inductor 100mA 86 Ohm Nonstandard | 153M.pdf | |
| MB90548GSPMC3-GS-530E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC3-GS-530E1.pdf | |
| Z8F0423PB005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0423PB005EC.pdf | |
| LMH6609MA | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LMH6609MA.pdf | |
| MAX6339LUT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel SOT-23-6 | MAX6339LUT+T.pdf | |
| LTM-310 | LED MT SR VERT X 0.310" 3/5MM 2L | LTM-310.pdf | |
| VE-JTR-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-JTR-EX-F3.pdf | |
| MS3102E20-8SF16 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102E20-8SF16.pdf | |
| GTS070-32-1P | GT 5C 2#0 3#12 PIN RECP JAM | GTS070-32-1P.pdf | |
| DF12B(3.0)-30DS-0.5V(86) | 30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | DF12B(3.0)-30DS-0.5V(86).pdf | |
| SFH213-PPPC-D03-ID-BK-M181 | 6 Position Rectangular Header Connector IDC Gold 28 AWG | SFH213-PPPC-D03-ID-BK-M181.pdf | |
| 103673-5 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 103673-5.pdf | |
| 0387400123 | 23 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387400123.pdf |