| Manufacturer Part Number: | ROV20-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV20-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV20-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 124J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV20-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV20-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV20-221K is new and unused, you can buy ROV20-221K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV20-221K.
| ECC24DKDI | CONN EDGECARD 48POS .100" | ECC24DKDI.pdf | |
| SIT8008BI-23-33E-33.333333E | OSC XO 3.3V 33.333333MHZ | SIT8008BI-23-33E-33.333333E.pdf | |
| TCO-7087D1A 16.0000M3 | 16MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 20mA Standby (Power Down) | TCO-7087D1A 16.0000M3.pdf | |
| JANTX1N4127CUR-1 | Zener Diode 56V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4127CUR-1.pdf | |
| 8N3QV01EG-0014CDI8 | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0014CDI8.pdf | |
| MB85RS64PNF-G-JNE1 | IC FRAM 64KBIT 20MHZ 8SOP | MB85RS64PNF-G-JNE1.pdf | |
| MI-25K-MX-F4 | CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W | MI-25K-MX-F4.pdf | |
| PT78NR114H | REGULATOR -13.9V 0.3A 3SIP HORZ | PT78NR114H.pdf | |
| ERJ-P08J823V | RES SMD 82K OHM 5% 2/3W 1206 | ERJ-P08J823V.pdf | |
| RMM30DTBH-S189 | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | RMM30DTBH-S189.pdf | |
| ABB60DHRD | CONN CARD EXTEND 120POS .050" | ABB60DHRD.pdf | |
| AIB6GSB6-28-1SC | GT 9C 3#8 6#12 SKT PLUG | AIB6GSB6-28-1SC.pdf | |
| RW3R5EA50R0JE | RES SMD 50 OHM 5% 3.5W J LEAD | RW3R5EA50R0JE.pdf |