| Manufacturer Part Number: | ROV20H151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 150V 10KA DISC 20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV20H151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV20H151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 135V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 150V | |
| Varistor Voltage (Max) | 165V | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 95VAC | |
| Maximum DC Volts | 125VDC | |
| Energy | 106J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV20H151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV20H151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV20H151K is new and unused, you can buy ROV20H151K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV20H151K.
| EKXJ251ELL391MM50S | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL391MM50S.pdf | |
| 39D117F100FL6 | 110µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D117F100FL6.pdf | |
| 08055A331FAT2A | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A331FAT2A.pdf | |
| 2AX123K1 | 0.012µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Nonstandard Chip 0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm) | 2AX123K1.pdf | |
| SIT1602AI-22-33S-18.432000D | Oscillator | SIT1602AI-22-33S-18.432000D.pdf | |
| SIT3807AI-C-28NM | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 33mA | SIT3807AI-C-28NM.pdf | |
| SF5403-TR | Diode Standard 300V 3A Through Hole SOD-64 | SF5403-TR.pdf | |
| DS1L5DJ015K-C | 150ps ±0.025nS Inductor Delay Line 100mA 50 Ohm 3-SIP | DS1L5DJ015K-C.pdf | |
| MCP73833T-AMI/MF | IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN | MCP73833T-AMI/MF.pdf | |
| V24B28M200BG | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | V24B28M200BG.pdf | |
| 84145043 | AC Output Module 6A 1 ~ 250VAC Output 110VAC/DC (95 ~ 125VAC/DC) Supply | 84145043.pdf | |
| 1646140000 | 2 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1646140000.pdf |