| Manufacturer Part Number: | ROV20H391K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV20H391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV20H391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 351V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V | |
| Varistor Voltage (Max) | 429V | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 320VDC | |
| Energy | 275J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV20H391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV20H391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV20H391K is new and unused, you can buy ROV20H391K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV20H391K.
| 800B3R6BT500XT | 3.6pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 800B3R6BT500XT.pdf | |
| VJ1206A150JXRAT5ZL | 15pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206A150JXRAT5ZL.pdf | |
| BFC237022122 | 1200pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237022122.pdf | |
| ASCO-26.000MHZ-LB-T3 | 26MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 6mA Enable/Disable | ASCO-26.000MHZ-LB-T3.pdf | |
| A42MX36-3BG272 | IC FPGA 202 I/O 272BGA | A42MX36-3BG272.pdf | |
| ATSAMD20E15A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ATSAMD20E15A-MUT.pdf | |
| VI-J3N-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-J3N-EY-F4.pdf | |
| VE-2NH-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-2NH-EW-S.pdf | |
| ISL9000KKEV2 | ISL9000 2 - Dual Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board | ISL9000KKEV2.pdf | |
| 926101-01-20-EU | 20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 926101-01-20-EU.pdf | |
| 350-10-164-00-206101 | 64 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 350-10-164-00-206101.pdf | |
| 450-10-270-01-899101 | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 450-10-270-01-899101.pdf | |
| 0387115316 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387115316.pdf | |
| 9T12062A7320DAHFT | RES SMD 732 OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A7320DAHFT.pdf |