| Manufacturer Part Number: | ROX1SF100K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 100K OHM 1W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROX1SF100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROX1SF100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | ROX, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROX1SF100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROX1SF100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of ROX1SF100K is new and unused, you can buy ROX1SF100K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROX1SF100K.
| UVZ1E223MRD | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E223MRD.pdf | |
| CC0603GRNPO9BN620 | 62pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603GRNPO9BN620.pdf | |
| MKT1818347014D | 0.047µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm) | MKT1818347014D.pdf | |
| 229-4-35520-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 229-4-35520-1.pdf | |
| C3391-12.000 | 12MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 18mA Enable/Disable | C3391-12.000.pdf | |
| GS1D-TP | DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC | GS1D-TP.pdf | |
| R6100230XXYZ | Diode Standard 200V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6100230XXYZ.pdf | |
| HK100522NK-T | 22nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 600 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | HK100522NK-T.pdf | |
| 2150-20G | 6.8µH Unshielded Molded Inductor 835mA 200 mOhm Max Axial | 2150-20G.pdf | |
| AD7863ARSZ-3REEL | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SSOP | AD7863ARSZ-3REEL.pdf | |
| MCP47FVB22A1T-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB22A1T-E/ST.pdf | |
| V24B24C200B3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | V24B24C200B3.pdf | |
| ABC35DREN-S93 | CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET | ABC35DREN-S93.pdf | |
| RNC50H37R4FSR36 | RES 37.4 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H37R4FSR36.pdf |