| Manufacturer Part Number: | ROX2SJ15K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15.0K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROX2SJ15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROX2SJ15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1625890-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | ROX, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROX2SJ15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROX2SJ15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of ROX2SJ15K is new and unused, you can buy ROX2SJ15K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROX2SJ15K.
| MAL212367478E3 | 4.7µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 51 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367478E3.pdf | |
| CMR07F203FPDP | CMR MICA | CMR07F203FPDP.pdf | |
| RCM40DTBS | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | RCM40DTBS.pdf | |
| SIT1602ACL23-18E-33.333300E | Oscillator | SIT1602ACL23-18E-33.333300E.pdf | |
| 1N5928A G | Zener Diode 13V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5928A G.pdf | |
| CDEP106NP-1R4MC-88 | 1.4µH Shielded Wirewound Inductor 17.5A 2.3 mOhm Max Nonstandard | CDEP106NP-1R4MC-88.pdf | |
| MB42A107PMC1-GT-BNDE1 | IC MCU ASSP 48LQFP | MB42A107PMC1-GT-BNDE1.pdf | |
| LT1079CN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LT1079CN#PBF.pdf | |
| VI-J4D-EZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W | VI-J4D-EZ-F3.pdf | |
| LT4H8-AC24V | DIGITAL TIMER IP66 0.001S-999.9H | LT4H8-AC24V.pdf | |
| ERJ-8ENF1131V | RES SMD 1.13K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-8ENF1131V.pdf | |
| D50S24A6RV09LF | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder Paste | D50S24A6RV09LF.pdf | |
| 1655195 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub Connector 26 Position | 1655195.pdf | |
| CFR-50JB-52-1R1 | RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL | CFR-50JB-52-1R1.pdf |