| Manufacturer Part Number: | ROX3SJ15K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15.0K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROX3SJ15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROX3SJ15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1625892-6 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Online Catalog | ROX, Neohm Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | ROX, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROX3SJ15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROX3SJ15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of ROX3SJ15K is new and unused, you can buy ROX3SJ15K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROX3SJ15K.
| JANTX1N6392 | Diode Schottky 45V 54A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | JANTX1N6392.pdf | |
| BCR 142F E6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 | BCR 142F E6327.pdf | |
| IMC1812ES1R0K | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 500 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812ES1R0K.pdf | |
| 4554-6R8M | 6.8µH Unshielded Inductor 3.7A 35 mOhm Max Radial | 4554-6R8M.pdf | |
| 3443R-98K | 15mH Unshielded Inductor 260mA 21.9 Ohm Max Radial | 3443R-98K.pdf | |
| 8N3SV76LC-0025CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0025CDI8.pdf | |
| MP2030DQ-LF-P | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.9 V ~ 3.6 V 3A 10-QFN (3x3) | MP2030DQ-LF-P.pdf | |
| VE-24T-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-24T-EY-F4.pdf | |
| VI-20Z-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-20Z-EX-F4.pdf | |
| ERJ-2GEJ5R6X | RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0402 | ERJ-2GEJ5R6X.pdf | |
| TV06DT-25-61HN | 61 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DT-25-61HN.pdf | |
| DTS26F17-35PB-LC | 55 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F17-35PB-LC.pdf | |
| 0877590814 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0877590814.pdf | |
| 0307001169 | 16 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.100" (2.54mm) | 0307001169.pdf | |
| 247B25-4 | TERM BLOCK COVER | 247B25-4.pdf |