| Manufacturer Part Number: | RPC0603JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC0603JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC0603JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC0603JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC0603JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC0603JT100K is new and unused, you can buy RPC0603JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC0603JT100K.
| CBP-25B | CIRCUIT BREAKER | CBP-25B.pdf | |
| ASTMHTD-16.000MHZ-ZR-E | 16MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-16.000MHZ-ZR-E.pdf | |
| AD669BRZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD669BRZ.pdf | |
| CD74HCU04QPWRQ1 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | CD74HCU04QPWRQ1.pdf | |
| VI-22V-CW | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VI-22V-CW.pdf | |
| VI-BNT-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-BNT-CV-S.pdf | |
| SHTC1 XPLAINED PRO EXTENSION BOARD | SHTC1 Humidity, Temperature Sensor Xplained Pro Platform Evaluation Expansion Board | SHTC1 XPLAINED PRO EXTENSION BOARD.pdf | |
| RMCF0805JT68R0 | RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 | RMCF0805JT68R0.pdf | |
| CA3106E18-22PB15 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E18-22PB15.pdf | |
| TVP00DZ-21-16HA-LC | TV 16C 16#16 PIN RECP | TVP00DZ-21-16HA-LC.pdf | |
| 99424-0016T | 24 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC 28 AWG, Stranded Through Hole | 99424-0016T.pdf | |
| A30410207R48AB | 2 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A30410207R48AB.pdf | |
| AF164-FR-0716KL | RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 | AF164-FR-0716KL.pdf | |
| CMF55183R00FKR6 | RES 183 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55183R00FKR6.pdf | |
| CMF5512K400BER670 | RES 12.4K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5512K400BER670.pdf |