| Manufacturer Part Number: | RPER71H474K2S1C03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPER71H474K2S1C03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPER71H474K2S1C03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RPE Series 23/Apr/2013 RPE Series Revision 06/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RPE | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPER71H474K2S1C03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPER71H474K2S1C03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RPER71H474K2S1C03A is new and unused, you can buy RPER71H474K2S1C03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPER71H474K2S1C03A.
| 51740-10207202AALF | V/T REC POWERBLADE | 51740-10207202AALF.pdf | |
| SIT8008AI-12-18S-12.288000D | OSC XO 1.8V 12.288MHZ ST | SIT8008AI-12-18S-12.288000D.pdf | |
| VLZ3V9B-GS08 | Zener Diode 4.03V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ3V9B-GS08.pdf | |
| 7132LA55FB | IC SRAM 16KBIT 55NS 48FPACK | 7132LA55FB.pdf | |
| LT1424IN8-5#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Fixed 5V 1 Output 400mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1424IN8-5#PBF.pdf | |
| MIC29150-5.0BT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-220-3 | MIC29150-5.0BT.pdf | |
| RTD-2424 | CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT | RTD-2424.pdf | |
| CA3100E32-1SB | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100E32-1SB.pdf | |
| FX2-120S-1.27DS(71) | CONN RECEPT R/A 120POS 1.27MM | FX2-120S-1.27DS(71).pdf | |
| 77317-112-62LF | 62 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 77317-112-62LF.pdf | |
| CRCW12107R50JNTA | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1210 | CRCW12107R50JNTA.pdf | |
| RT0805WRC076K81L | RES SMD 6.81KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRC076K81L.pdf | |
| RN55D6803FR36 | RES 680K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D6803FR36.pdf |