| Manufacturer Part Number: | RL875-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 660mA 570 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RL875-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RL875-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | RL875 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 660mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 570 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RL875-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RL875-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of RL875-181K is new and unused, you can buy RL875-181K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RL875-181K.
| VJ0402D3R3CXAAJ | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R3CXAAJ.pdf | |
| SMCG20A-M3/9AT | TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-215AB | SMCG20A-M3/9AT.pdf | |
| 16CTQ150 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 8A Through Hole TO-220-3 | 16CTQ150.pdf | |
| XC95288XV-7CS280C | IC CPLD 288MC 7.5NS 280CSP | XC95288XV-7CS280C.pdf | |
| MSP430F155IPMR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F155IPMR.pdf | |
| AT24C04BN-SH-B | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24C04BN-SH-B.pdf | |
| PAF500F48-28/T | CONVERT DC/DC 28V 18A 504W | PAF500F48-28/T.pdf | |
| PSA15R-240P | 24V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSA15R-240P.pdf | |
| EVAL-AD7699EDZ | AD7699 PulSAR® 16 Bit 500k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7699EDZ.pdf | |
| MCR10ERTJ511 | RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10ERTJ511.pdf | |
| 322-87-104-41-001101 | 4 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 322-87-104-41-001101.pdf | |
| 831-83-031-64-001101 | 31 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-83-031-64-001101.pdf | |
| 432101-13-0 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432101-13-0.pdf | |
| 9T12062A49R9CBHFT | RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A49R9CBHFT.pdf |